CEREMÓNIÁK
Ahány pár, annyi esküvői szertartás, és valószínűleg a szervezés során szinte mindenkiben felmerül, hogy mivel lehetne azt még emlékezetesebbé tenni. Erre sok lehetőség van, például kiválaszthatjátok a hozzátok legközelebb álló, és leginkább passzoló ceremóniát. Ezekről a lehetőségekről tudtok lentebb olvasni.

Az egyik legmeghatóbb, legszebb eleme lehet az esküvői szertartásnak a fogadalomtétel, de mi is ez pontosan?
Ha láttál már amerikai sorozatot/vagy filmet, melyben megjelenik az esküvő, akkor biztosan emlékszel arra a jelenetre, amikor a pár egymással szemben áll, és felolvassa, vagy elmondja a saját maga írt fogadalmat. Ez hazánkban nem elterjedt, és sokan össze is keverik a házassági eskü, vagy nyilatkozat fogalmával.
A házassági eskü az egyházi esküvő során jelenik meg, amikor a párnak a pap után kell mondania az esküt, de természetesen ez vallástól és felekezettől függően eltérő lehet.
A házassági nyilatkozat a polgári szertartás része, itt az anyakönyvvezetőtől függően lehet más és más. A szöveg tartalmába azonban a párnak nagyrészt nincs beszólási lehetősége. A fogadalomtétel azonban nem kötelező eleme a szertartásnak, és sok esetben nem is megbeszélhető az anyakönyvvezetővel, hogy része legyen.
Ha szertartásvezetőt kértek fel a szertartás lebonyolítására, természetesen van rá lehetőség, hogy az általatok írt szöveget elmondhassátok egymásnak, egyfajta ceremóniaként. Körülbelül egy 2-3 perces szövegre kell gondolni, ami a megfelelő felkészüléssel az esküvő egyik legemlékezetesebb része lehet, valamint egyedibbé és személyesebbé tehetitek ezáltal a szertartást. A fogadalomtétel során kifejezitek egymás iránt az érzéseiteket és megfogadjátok, hogy mindig szeretitek és támogatjátok majd egymást. Természetesen ez után is önthettek homokot, vagy engedhettek fel galambokat, hiszen egy szertartásvezető teljes mértékben a ti elképzeléseiteknek és igényeiteknek megfelelően bonyolítja le a szertartást.

A gyertyaceremóniát sokan ismerik, hiszen eléggé elterjedt módja a szerelem és a közös élet kezdetének a kifejezésére. A gyertyaceremónia során a pár mindkèt tagja az eddig külön töltött életüket szimbolizáló égő gyertyát tart a kezében, mellyel meggyújtanak egy harmadik gyertyát.
A pár által meggyújtott gyertya szimbolizálja a közös élet kezdetét.
Ezt otthonotokban elhelyezhetitek, majd minden házassági évfordulón újra meggyújtva emlékezhettek vissza házasságkötésetek napjára.
A ceremónia halk aláfestő zenével nagyon romantikus, azonban fontosnak tartom elmondani, hogy kültéri szertartás során nem a legjobb választás, hiszen ha fúj a szél, és a gyertya nem gyullad meg, az inkább tud kínos, mint romantikus pillanatokat okozni. H

A homokceremónia a kapcsolat egységét jelképezi, és lényege, hogy a menyasszony és a vőlegény egy-egy külön üvegből egy közös üvegbe, vagy akár keretbe eltérő színű dekorhomokot önt. A két különböző színű dekorhomok rétegesen kerül az üvegbe, így harmonizálva egymással.
A homokszemek jelképezik a pár érzéseit, gondolatait, elképzeléseit, vágyait, majd ezek eggyé válását úgy, ahogy a homokszemek keverednek az üvegben. A homok színei variálhatóak a pár kedvencei, vagy a dekoráció alapján is. Klasszikusan a leendő férj és feleség vesz ebben részt, de külföldön gyakori szokás, hogy ha már van közös gyermek, akkor ő is csatlakozik a ceremóniához egy harmadik színnel. A homoköntő váza, vagy keret a már összeöntött homokkal dekorációként szolgálhat a közös otthonban, így emlékeztetve mindig a házasságkötés napjára.
Napjainkban rengeteg féle készletből tudnak a párok válogatni, legyen szó homokóra, szív, piramis formáról, vagy keretről. Ha gravírozást kértek rá, attól még személyesebbé tehető.
Fontos azonban, hogy a ceremónia során lehetőleg tölcsér segítségével történjen a homokszemek szórása, hogy biztosan az üvegbe kerüljenek.

Ha a homokceremóniához hasonlóban gondolkodtok, de szeretnétek mégis valami mást, akkor a gasztronómia szerelmeseinek ajánlom a fűszerceremóniát.
Ennél a lehetőségnél szintén dekorációs elemként is szolgáló üvegbe kerülnek a fűszerek, és színeiben itt is csodás egyveleget kaphattok. Az üvegbe kerülhet paprika, bors vagy zöldfűszerek, de a legjobb, ha a kedvenceiteket választjátok.
Persze a fűszereken tovább lépve előfordul, hogy a pár tagjai kávét, vagy mákot használnak, igazából csak a képzelet és a ízlés szabhat határt.

A gasztronómiai vonalon maradva jöjjön a folyadékceremónia. Lényege, hogy a pár tagjai két kisebb kancsóból/üvegből egy nagyobba öntenek két különböző színű folyadékot, ezzel szimbolizálva életük egybeolvadását. A folyadék bármi lehet, teljes mértékben az igényekre van bízva, azonban a sima folyadékceremóniát extrémebb szintre emelve születhet meg a borceremónia, ami természetesen nem csak borászoknak ajánlott. Ha szeretitek a bort, különösen a rosét, válasszátok ki a kedvenc fehér és vörösborotokat, majd a ceremónia során készítsétek el a saját rosétokat, figyelve az arányokra.
A ceremónia után történhet a koccintás ezzel az egyveleggel, de akár meg is őrizhetitek. Szakszerűen lezárva és tárolva hosszú időn keresztül tudjátok tartogatni, és megkóstolhatjátok akár egy házassági évforduló alkalmával is.
Az üveget, melybe a borok kerülnek, alá is írathatjátok a násznéppel egyfajta "vendégkönyvként" használva.

Ahogy a gyertya és a homokceremónia, úgy a kötél ceremónia is egy szuper egyesítő szertartás lehet.
A két kötél egyszerű megkötése jelképezi a menyasszony és vőlegény eddigi két külön útját, a szertartás során megkötött kötél pedig az igaz szerelem kötését szimbolizálja. Manapság már lehet vásárolni a ceremóniára különböző táblákat, melyen kettő, vagy három kötél található, a harmadik mindig az életet szimbolizálja.
A három kötél összefonása jelképezi, hogy a pár élete összefonódik. Ezek a táblák a későbbiekben a közös otthon díszei is lehetnek.
A táblát különböző méretben és formában is be lehet szerezni, valamint kérhető rá monogram, dátum, vagy szöveg is.

Hosszú ék óta van arra lehetőség, hogy a szerelmes párok a nevük kezdőbetűjével ellátott lakatot helyezzenek el lakatfán, mellyel szerelmük örökkévalóságát jelképezik, és akár minden évben vissza is térhetnek megkeresni az általuk feltett lakatokat.
Manapság azonban már az esküvői szertartás során is választható a lakatceremónia. Ennek során az ifjú pár egy személyre szabott, az általuk elképzelt mintával, szívükhöz közel álló idézettel, nevükkel, és az esküvő dátumával ellátott táblára raknak két szív alakú lakatot.
Később a tábla szép dísze lehet a közös otthonnak, ha ránéztek, mindig eszetekbe juthat a nagy napotok

Az idő az egyik legértékesebb dolog, mely számos neves magyar költőnk versében is helyet kap. A filozófiában az idő a léttan, és az eredettan kutatásában központi szerepet kap, és a főbb kérdéskörhöz kapcsolódik olyan dilemma, mint hogy egyáltalán létezik-e az idő a tértől és tudattól függetlenül.
"Mi hát az idő? Ha senki sem kérdezi, tudom; ha kérdik tőlem, s meg akarom magyarázni, nem tudom." - írja Hippói Szent Ágoston a Vallomások című művében.
Felmerülhet a kérdés, hogy hogyan kapcsolódik ez a szertartáshoz?
Amikor egy szerelmes pár úgy dönt, hogy házasságot köt, azt a döntést is meghozza, hogy további életüket együtt élik le, idejüket egymásnak és közös életüknek szentelik. Ezt kifejezve van lehetőség az igazán kreatív, és ezt a döntést leginkább jelképező óraceremóniára.
Az óraceremónia során a pár egyik tagja behelyez egy elemet, a másik pedig elindítja az órát, melyet közös otthonuk egyik helyiségébe szánnak. Végtelenül egyszerű, mégis rendkívül szimbolikus jelentéssel bír.

A keresztény szimbolikában átvitt értelmet tulajdonítottak a halnak, de az élet jelképe is lett, mivel régen az emberek azt hitték, a hal sosem alszik. A mediterrán népeknél a termékenységnek, és az élet bőségének a jelképe.
Az esküvői szertartás során egy mondhatni új, és ritka szokás a halceremónia, amikor a pár tagjai egy-egy halat engednek egy közös akváriumba, ezzel jelképezve, hogy életük ezentúl egy mederben folyik. A halaknak később együtt tudja gondját viselni a pár, az akvárium pedig szuper dísze lehet a közös otthonnak.
Azoknak a pároknak, akik szeretnek együtt horgászni, igazán különleges és egyedi választás lehet.

A galamb az ókori Mezopotámiában Istar anyaistennőnek, az ókori Görögországban pedig Aphroditének, a szerelem és szépség istennőjének volt a szent madara, Japánban viszont a megjelenése ma is a szerencse előjelének számít. A galamb sokszor előfordul a Bibliában, a Szentlélek például többnyire fehér galambként van szimbolizálva. Mivel összetett szimbólum, jelentősége sok vallásban és kultúrában helyet kap. Összességében el lehet mondani, hogy egy felröppenő galamb a lélek, a szeretet, a béke, a tisztaság jelképe volt, ami sokszor mutat utat, például Noé történetében az özönvíz végét jelezte.
Az esküvői szertartások során bár egyre ritkábban választott opció, valószínűleg kevesen vannak, akik még nem hallottak a fehér galambok röptetéséről, mely kétféleképpen történhet: kézből, vagy röptető kosárból. Ez esetben egy, vagy több galambot is el lehet engedni, melyek visszatérnek, így a hűséget is jelképezi, de a termékenységet és a hosszú életet is. Két, vagy több galamb röptetése az új, közös élet kezdetét jelenti, mely békével és szeretettel lesz kikövezve.

A galambok röptetésén kívül van lehetőség a pillangók röptetésére is.
A pillangó a lélek szimbóluma, de jelképe a szerelemnek, az elkövetkezendő hosszú közös útnak, hitvesi boldogságnak is.
A lepkéket a pár egy reptető kosárból engedi ki, mely történhet a kivonuláskor is, mintha a házasság hírét vinnék, vagy mintha a násznép jókívánságait engednék szabadjára. Fontos tényező, hogy a pillangók csak +17 Celsius fok felett repülnek, valamint legalább 30 perc folyamatos fény és meleg szükséges számukra, a hideg, szeles, esős időjárás egyáltalán nem kedvező nekik.

Az ég felé szálló színes léggömbök sokasága felejthetetlen látványosság, amely bármilyen rendezvény, vagy esemény vidám eleme lehet, a klasszikus léggömb reptetés mellett azonban a lufi posta is nagy sikereket rejthet magában egy esküvői szertartás során.
A lufi posta alkalmával a vendégsereg tagjai egy-egy papírlapra jókívánságokat írnak, és a lufik zsinórjaira kötik, hogy együtt eresszék szélnek őket.
Egy másik lehetőség, hogy megcímzett, postakész, és természetesen olvashatóan aláírt képeslapra vicces fogadalmat, vagy személyes üzeneteket írnak, majd pedig ezeket indítják útnak a szél szárnyán a színes lufikkal. A fogadalom bármi lehet, például vacsorameghívás, stb. Itt a lényeg abban rejlik, hogy ha bármelyik fogadalom visszaérkezik az ifjú párhoz, akkor a képeslapon szereplő felajánlás beváltható lesz, és az esély bizony meg van rá, hogy olyan ember talál rá egy képeslapra, aki postára is adja.
Ha még varázslatosabbá tennétek a lufi postával járó pillanatokat, akkor LED világítással ellátott lufikat is fel lehet engedni sötétedés után. Amellett, hogy ez a ceremónia egy rendkívül látványos választás, a vendégeitek is biztosan nagyon jól fognak szórakozni közben.
Ha a környezetvédelem fontos számotokra, akkor jó ha tudjátok, hogy az eseményre latex lufik is vásárolhatóak, melyek nagyon hamar lebomlanak, és szalagból is lehet kérni könnyen lebomló változatot.

Ha egy kis színt vinnétek a szertartásba, ezt a rendkívül egyedi és kreatív ceremóniát nektek találták ki, főleg akkor, ha szeretitek a művészetet.
A festék ceremóniához nincs másra szükségetek, mint két különböző színű festékre, illetve egy festővászonra. A vásznat érdemes festőállványra helyezni, és egy tálkát a vászon alá tenni, hogy abba csurogjon a festék. Választhatjátok a kedvenc színeiteket, vagy az esküvői dekorációhoz, esetleg a közös otthonotokhoz passzoló árnyalatokat. A színek nagyon szépen összekeverednek, az egyveleg pedig egy igazán modern, absztrakt képet mutat az üres vásznon.
Miután megszáradt a festék, ki is rakhatjátok a képet közös otthonotokba, de előtte az esküvői dekoráció része is lehet.

Ha valami igazán különleges ceremóniára vágytok, esetleg már unalmas számotokra a homoköntés és a gyertyagyújtás, vagy csak szeretnétek tenni a környezetért, ez az opció a tökéletes választás, mely csodálatosan szimbolizálja az új élet kezdetét.
Ez esetben a pár közösen ültet el egy facsemetét természetes környezetében, vagy nagyobb kaspóba, cserépbe. Természetesen ez földdel, ezáltal pedig kosszal jár, így jó megoldás, ha már előre elültetitek a fát, a szertartás részeként pedig szórtak még rá egy kevés földet, és/vagy csak meglocsoljátok.
Ha a pár tagjai saját szülővárosukból, vagy szülői házuktól hozzák a földet, az még különlegesebbé és bensőségesebbé teszi az egészet.
A szertartást követő gondozás hatására a facsemete egyre nagyobb lesz, évek múlva az egész család számára árnyékot adhat egy közös piknik során. Az új hajtások, és levelek mindig emlékeztetik a párt, hogy milyen alkalom során került elültetésre, így a kertnek egy csodálatos része lehet a közös otthonban.

Az időkapszula egy olyan tartály vagy doboz, melyben valamilyen tárgyat, vagy információt elhelyezve van az embernek lehetősége kommunikálni a jövővel.
Ez a módszer az esküvői szertartásokra választható ceremóniák közé is belopta magát. A vendégkönyvön túllépve napjainkban lehet vásárolni a ceremóniára szebbnél szebb dobozokat is, melyek kérhetőek monogrammal, vagy a jegyespár nevével, és a házasságkötés dátumával.
A szertartás részeként ebbe a lezárt dobozba dobja bele a násznép a jókívánságait, vagy elképzeléseit arról, hogy hol tart majd a pár a 10. házassági évfordulóján, vagy akár az ezüstlakodalomkor, és a pár által kijelölt időpontban kerül majd a doboz felnyitásra.
Bár igazán újszerű lehetőség, de nagyon különleges élmény hosszú évek múlva visszatekinteni, és elolvasni a vendégsereg által írt üzeneteket, így egyre többen választják ezt a módját az esküvői ceremóniának.
Egy másik módja az időkapszulának, hogy a pár tagjai helyezik el benne fogadalmaikat, illetve kedvenc italukat két pohárral, hogy évek múlva egy hullámvölgy alkalmával kibontsák, és újra átélhessék a nagy nap boldogságát.

A polgári szertartáson a szülőköszöntőnél a pár dönti el, hogy mekkora hangsúlyt szeretnének helyezni a szertartás ezen részére. Ez több mindentől függhet, például attól, hogy milyenek a családon belüli viszonyok, a kapcsolat a szülőkkel, de sokszor előfordul, hogy a nagyszülőket is megszokták ajándékozni.
A szertartásvezető által tartott esküvő esetén természetesen itt sincsenek megkötések, a szertartás teljes mértékben a pár igényeihez és elvárásaihoz mérten van felépítve.
Rendkívül személyessé, és meghatóvá teszi a szertartást, ha a pár tagjai saját maguk írnak köszönő szöveget. A leírt gondolatokat tolmácsolhatja a szertartásvezető, de maga a pár is elmondhatja.
Sok mindenért mondhatunk köszönetet, és lehetünk hálásak szüleinek. A törődésért és szeretetért, a tanulmányainak során nyújtott támogatásukért, a tanácsokért amiket kaptunk, betegség esetén a sok átvirrasztott éjszakákért, de elsősorban azért, hogy felneveltek minket, és felnevelték a párunkat.
Ha úgy érzitek, hogy nem tudnátok jól megfogalmazni, és szavakba önteni érzéseiteket, gondolataitokat, az elmesélt történetek alapján szertartásvezetőként ezt én vállalom.
Sajnos sokszor előfordul, hogy a szülők, vagy a nagyszülők közül valaki már nem tud jelen lenni az esküvőn, ez esetben érdemes mérlegelni, hogy meg lehet-e említeni az elhunyt személyt a beszédben, mert ha a családtag elvesztése érzékenyen érinti a vendégeket, akkor talán jobb a boldog és vidám pillanatokra figyelni.
Az ajándékok kiválasztása egyértelműen nehéz dolog.
Egyszerű, és klasszikus ötlet a virág és a bor, de én azt tanácsolom, hogy érdemes olyan ajándékban gondolkodni ami maradandó, évek múlva is emlékezteti az szülőt, nagyszülőt a köszöntéssel járó megható percekre. Természetesen itt is csak a képzelet és a kreativitás szabhat határt, de manapság óriási a választék a ténylegesen személyes ötletekből.